ITEM #02-37-120-06-WALK-P
In Stock, Ships from Wisconsin. Delivered in 3-5 Business Days
Key Features:
  • Manufactured in the USA from high-strength, lightweight aluminum
  • 2,000 lb. weight capacity
  • Measures 10' L x 40.5" W
See More…
Compare With Similar Items
Overview
Specifications
Made in the USA
Length:
10'
Width:
40-1/2"
Height:
5"
Weight:
94 lbs.
Maximum Capacity:
2,000 lbs.
Minimum Height:
10"
Maximum Height:
36"
Material:
Aluminum
Usable Width:
37"
Attaching End:
Plate
Brand:
More Information
The 10' L HD Ramps Plate-End Aluminum Walk Ramp is one of the lightest and strongest commercial aluminum walk ramps in the industry. The innovative design is engineered to reduce back pain and injuries while loading maintenance, food service, and material-handling equipment. Featuring our exclusive EZ-Traction surface, this aluminum walk ramp provides unrivaled traction in mud, rain, snow, and ice. It features a knife cut foot to ensure the smoothest transition onto the ramp for wheeled carts and dollies and 3.5" tall safety curbs to prevent carts and dollies from running off the sides. This ramp rests on the loading surface with a 6" lip at the top, and a set of safety straps are included to secure the ramp in place.
  • 2,000 lb. weight capacity
  • Measures 10' L x 40.5" W
  • Plate-style attaching point provides a stable, smooth transition
  • EZ-Traction punch plate surface provides maximum traction
  • Includes safety straps for added stability while loading and unloading
  • 3.25" raised curbs ensure user is aware of edge
Usage Guidelines
HD Ramps
This product is backed by a Five Year Warranty.
Shipping Freight Info
Shipping Info
Compare With Similar Items
01-37-X-06-Walk
02-37-120-06-WALK-P 10 Long x 405 W Plate-End Aluminum Walk Ramp - 2000 lb Capacity
10' Long x 40.5" W Plate-End Aluminum Walk Ramp - 2,000 lb. Capacity