ITEM #15-84-184-06-MYR
In Stock, Made to Order
Ships soon. This product is made to order.
Key Features:
  • Made in the USA; measures 15' 4" L x 84" W for trucks or docks between 15" and 32" H
  • 25,000 lb. weight capacity (15,000 lb. per axle capacity) for larger vehicles or loads
See More…
Compare With Similar Items
Overview
Specifications
Made in the USA
Length:
15' 4"
Width:
7'
Minimum Height:
15"
Maximum Height:
32"
Weight:
834 lbs.
Maximum Capacity:
25,000 lb. total
Material:
Aluminum
Lift Type:
Height Adjustable Stands
Guard Rail Height:
4"
Usable Width:
6' 10"
Brand:
More Information
This 25,000 lb. Modular Aluminum Yard Ramp System is a compact yet heavy duty solution for bridging shorter loading dock heights in applications where a full-size yard ramp is overkill. It sets up with two people in less than 15 minutes without any tools, and is suitable for outdoor or indoor use. Since it's modular, it can be used in two different length configurations: 8' or 15' 4" L.
Manufactured from aluminum, it ships economically on one pallet via common carrier and is so compact, the entire system will fit in a pickup truck bed or a 4x8 trailer. The 4" high rail guards are integrated into the ramp for added safety and maximum structural support. This system accommodates docks, trailers or trucks from 15" to 32" H.
The modular design consists of four ramps and one adjustable height support stand. The upper ramps feature a plate end for a smooth ramp to truck transition and the lower ramps terminate in a knife foot for a smooth ground to ramp transition. Two 2" x 18' ratchet straps with S-hooks are included (4,400 lb. Break Strength) to secure the ramp system. US Patent #10710824.
  • Built-in 4" guard rails and 18' ratchet straps included for added safety
  • Upper ramp angles for 15" to 32" H applications
  • Use as a ramp, or as a ramp and level-off platform by adjusting the angle of the top ramp
Usage Guidelines
Ensure the vehicle is stopped and wheels are chocked before attaching the ramp. When selecting a yard ramp, first identify the weight capacity you require by combining the weight of your heaviest loading machinery and heaviest load. Also identify the widest equipment that will be used on the ramp and add 15" to determine how wide of a ramp you require.
Load and unload cars, trucks and heavy equipment
Dimensions
15' 4" L x 84" W
15" to 32" Height Range
For
Forklifts
Box Trucks
Capacity
25,000 lb. Cap (15,000 lb. per Axle)
Weighs 834 lb.
Features
Ships compactly; less shipping costs
Made in the USA
Compare With Similar Items
MYR-MINI
15-84-184-06-MYR 15 4 L x 84 W Aluminum Portable Modular Mini Yard Ramp System  25000 lb Capacity
15' 4" L x 84" W Aluminum Portable Modular Mini Yard Ramp System – 25,000 lb. Capacity
Pricing shown as of 5/13/2026. Please note that prices are subject to change without notice.
Brand:
HD Ramps
Material:
Aluminum
Maximum Capacity:
25,000 lb. total
Length:
15' 4"