ITEM #SDB-13-60-60
In Stock, Ready to Ship
Delivered in 3 to 5 Business Days
Key Features:
  • Manufactured from durable steel
  • 13,000 lb. weight capacity
  • Measures 60" L x 60" W with a 7" height differential; 12" level-off
See More…
Compare With Similar Items
Overview
Specifications
Length:
60"
Width:
60"
Height Differential:
7"
Maximum Capacity:
13,000 lbs.
Weight:
359 lbs.
Material:
Steel
Brand:
More Information
  • 13,000 lb. weight capacity
  • Diamond plate surface for increased traction
  • Highly visible yellow raised curbs ensure user is aware of edge
  • Bolted-on legs keep dock plate secure between loading dock and trailer
  • Heavy duty lifting chain attaches to sides and nose of the board for easy forklift transport
Usage Guidelines
We recommend a minimum product width of 12" to 18" wider than the overall width of the forklift used.
Compare With Similar Items
SDB-13
SDB-13-60-60 60 x 60 Guardian Steel Dock Boards - 13000 lb Capacity
60" x 60" Guardian Steel Dock Boards - 13,000 lb. Capacity
Pricing shown as of 5/14/2026. Please note that prices are subject to change without notice.
The average rating for this product is 5 out of 5 stars 32 Reviews
Brand:
Guardian
Material:
Steel
Length:
60"
Width:
60"
Weight:
359 lbs.
Maximum Capacity:
13,000 lbs.
Current Item
Bluff Manufacturing
60"
60"