ITEM #01-26-192-04-WALK-P
In Stock, Ready to Ship
Delivered in 3 to 5 Business Days
Key Features:
  • Manufactured in the USA from high-strength, lightweight aluminum
  • 1,000 lb. weight capacity
  • Measures 16' L x 26" W
See More…
Compare With Similar Items
Overview
Specifications
Made in the USA
Length:
16'
Width:
26"
Height:
3-7/8"
Weight:
110 lbs.
Maximum Capacity:
1,000 lbs.
Minimum Height:
35"
Maximum Height:
56"
Material:
Aluminum
Usable Width:
24-1/2"
Attaching End:
Hook
Brand:
More Information
Manufactured using lightweight aluminum, this ramp will never rust or corrode, and is easy to position and store without causing unnecessary back strain. A knife cut foot provides a smooth transition when pulling cargo onto the ramp. The 2.25" high safety curbs provide additional safety while loading cargo.
The connector hooks measure 1" W. They are positioned 22" apart on center (23" from outside of hooks, 21" from inside of hooks).
  • 1,000 lb. weight capacity
  • Measures 16' L x 26" W
  • Hook-end attaching points provide kick out during loading
  • EZ-Traction punch plate surface provides maximum traction
  • 2.25" raised curbs ensure user is aware of edge
Usage Guidelines
HD Ramps
This product is backed by a Five Year Warranty.
How To Read Our Part Numbers Shipping Freight Info
Compare With Similar Items
01-26-WALK-HOOK
01-26-192-04-WALK-P 16 Long x 26 Wide - 1000 lb Capacity Hook-End Aluminum Punch Plate Walk Ramp
16' Long x 26" Wide - 1,000 lb. Capacity Hook-End Aluminum Punch Plate Walk Ramp
Pricing shown as of 5/13/2026. Please note that prices are subject to change without notice.
The average rating for this product is 5 out of 5 stars 6 Reviews
Brand:
HD Ramps
Maximum Capacity:
1,000 lbs.
Surface Type:
Punch Plate
Length:
16'
Width:
26"