ITEM #SSS10S44T
Ships in 2-3 Business Days
Key Features:
  • 1,000 lb. Weight capacity with 36" ramp width; accommodates slopes ranging from 1:6 to 1:14
See More…
Compare With Similar Items
Questions about modular ramps? Call our certified ramp experts today at 888-651-3431
Frequently Bought Together
Price for selected items:
Wheelchair Ramp Calculator
Fill in the form to see the minimum ramp length you need.
Need help measuring?
Please enter Loading Height.
For Businesses (ADA):
Min. 1:12 ramp length = ft.
Click here to shop ft. ramps
For Home Use:
Min. 1:6 ramp length = ft.
Click here to shop ft. ramps
Overview
Specifications
Made in the USA
Description:
Straight with 4' Top Platform
Length:
15' 10"
Width:
53-1/2"
Weight:
248 lbs.
Usable Width:
36"
Ramp Length:
10'
Maximum Capacity:
1,000 lbs.
More Information
The 4'x4' platform connects to the ramp with a tongue-and-groove design that requires minimal hardware to install. Durable plastic square feet (each 7.25" x 7.25") feature two pre-drilled holes for easy mounting to any surface type (mounting hardware not included). The bottom plate moves freely to accommodate uneven surfaces and creates a smooth ground-to-ramp transition.
  • Non-slip surface for maximum performance in wet conditions
  • Sturdy tongue-and-groove connections between platform and ramps for ultimate stability
  • 36" Ramp width
Usage Guidelines
Built-to-Fit Accessibility for Your Life
Dimensions
36" W Ramp